Szukaj
  • ADMIN

Ostropest plamisty w służbie zdrowej wątroby.

Aktualizacja: maj 3


Ostropest plamisty, ziele znane od dawien dawna. Roślina była szczególnie poszukiwana przez zielarzy ze względu na jej niezwykłe właściwości zdrowotne. Silybum marianum (L.) naturalnie występuje na obszarach śródziemnomorskich: południowej i południowo - wschodniej Europy, Afryki Północnej, Azji Zachodniej oraz w niektórych rejonach Indii i Pakistanu. W Polsce występuje jako roślina uprawna, która charakteryzuje się jasnymi, wręcz białymi plamami na liściach. Produkuje się ją głównie na potrzeby przemysłu farmakologicznego.

Jej właściwości lecznicze znane były już w starożytności i szeroko opisywane w średniowieczu. Do dzisiaj jest przedmiotem badań i znajduje zastosowanie w terapiach, profilaktyce, a w końcu jako naturalny środek wspomagający pracę wątroby. Surowcem zielarskim tej rośliny są owoce. Charakteryzują się wysoką zawartością sylimaryny, flawonoidów, histaminy, tyraminy, zawierają kwasy organiczne, witaminę C i K, śluz, fitosterole, cukry, i białka. Olej otrzymany w procesie zimnego wycisku zawiera dużą ilość kwasu linolowego, aż do 50%. Jednak głównym jej składnikiem, dla którego tak doceniano tę roślinę, jest sylimaryna. Bardzo silny przeciwutleniacz występujący w stężeniu 2-3%. Popularnym lekiem stosowanym w przemyśle farmaceutycznym, który otrzymywany jest z owoców ostropestu, to lek o nazwie Sylimarol. Sam lek, jak i czysta roślina, polecana jest dla osób chorych na wszelkiego rodzaju dolegliwości pracy wątroby. Osób, które czasowo lub na stałe mają zapisane przez lekarza przyjmowanie leków obciążających wątrobę. Również osób, dla których profilaktyka w zakresie dbania o sprawność tego ważnego narządu jest na wysokim poziomie. Produkty zielarskie z ostropestu szeroko stosowane są w leczeniu skutków wyniszczenia wątroby np.: przy alkoholowym i niealkoholowym stłuszczeniu wątroby, kamicy żółciowej czy nieżytach dróg żółciowych. Produkty na bazie tego ziela nie są szkodliwe nawet dla organizmu kobiet w czasie ciąży oraz karmiących. Może być stosowany w trakcie leczenia nowotworów. Owoce ostropestu plamistego wykazują działanie przeciwzapalne, odtruwające i co najważniejsze dla naszej wątroby, regenerujące i stymulujące do wzrostu nowych komórek wątrobowych. Chroni i odtruwa narząd przed różnymi toksynami zatruwającymi nasz organizm takimi jak alkohol, czy szeroko stosowane we współczesnym rolnictwie, pestycydy. Do szerokiego spektrum właściwości leczniczych tej rośliny zaliczamy także działanie przeciwkrwotoczne, przeciwzakrzepowe, u kobiet w okresie karmienia piersią poprawia laktację, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, zwiększa wydzielanie soków trawiennych.


Tak więc, w oparciu o powyższe informacje, zdecydowanie możemy nazwać tę roślinę niezbędną dla naszego komfortu zdrowotnego. Jest nie tylko lekarstwem, jest również przyjacielem naszego zdrowia i stoi na jego straży. Poprzez swoje właściwości prozdrowotne utrzymuję ważny organ jakim jest wątroba w doskonałej kondycji, pozwalając jednocześnie na odbudowę i komfort życia.

8 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie