Szukaj
  • ADMIN

Rumianek, kilka słów o kwiatku.

Aktualizacja: maj 3

Rumianek pospolity. Rumianek jest popularnym ziołem występującym na naszych łąkach, pastwiskach i trawnikach przydomowych. Jest powszechnie spotykany, łatwo rozpoznawalny i ceniony ze względu na swoje właściwości lecznicze i estetyczne. Roślina i jej przetwory są składnikami wielu środków farmaceutycznych, mieszanek zielarskich oraz kosmetyków na bazie produktów naturalnych. Stosowany jest również w chemii użytkowej, ale tę kwestię zostawmy osobom o zgoła innych zainteresowaniach.

Skupmy się więc na tej pięknej roślinie, która od wieków była szeroko wykorzystywana w leczeniu i profilaktyce leczniczej właściwie na całym świecie. W nomenklaturze angielskiej, tak chętnie ostatnio wykorzystywanej, rumianek pospolity rozpoznajemy pod nazwą German chamomile i pochodzi z gatunku roślin Matricaria chamomilla L. Często spotykany w lecznictwie i szeroko stosowany, obok wspomnianego już gatunku, jest rumianek szlachetny zwany dalej rzymskim. Oba gatunki rośliny mają podobne właściwości i zastosowanie, przy czym pospolity (zgodnie ze swoją nazwą), jest łatwiej dostępny czym pozyskał więcej zwolenników i wykazuje silniejsze działanie przeciwzapalne i przeciwhistaminowe niż rumianek szlachetny. Z rumianku rzymskiego natomiast otrzymuje się przetwory pobudzające mocniej wydzielanie soków żołądkowych, jelitowych i żółci niż pospolita odmiana tej rośliny.

Rumianek jako roślina wykorzystywana w fitofarmakologii jest bardzo popularnym składnikiem ziołowym o działaniu przeciwzapalnym, uspokajającym, przeciwalergicznym i rozkurczowym. Zgodnie z jego przeznaczeniem znajduje zastosowanie w wielu lekach, mieszankach leczniczych, kroplach o działaniu medycyny leczenia i profilaktyki. Jest popularnym dodatkiem do różnego rodzaju środków podawanych doustnie oraz do zastosowania zewnętrznego. Ze względu na swoje właściwości dodaje się go do maści kosmetycznych i leczniczych o działaniu antyseptycznym i łagodzącym. Jest obecny w przydomowych apteczkach jako popularna herbatka na zanurzenia trawienia, lecząca stany zapalne układu pokarmowego i często spotykane nerwice jelit i żołądka. Wykazuje pozytywne właściwości w leczeniu czy profilaktyce zaburzeń związanych z chorobami lokomocyjnymi. Młode matki podają ten popularny napar swoim dzieciom, który to w przecudowny sposób pomaga pociechom w zaśnięciu. Podany dodatkowo jako mieszanka mleka, naparu z rumianku i miodu powoduje nie tylko zaśnięcie, ale również uśmiech u naszych podopiecznych. Olejki na bazie rumianku, które pod wpływem procesów technologicznych zmieniają kolor na błękitny, są bazą dodawaną do maści. Dermokosmetyki po aplikacji na skórze działają antyseptycznie, przeciwzapalnie oraz przeciwobrzękowo, co szczególnie pożądane jest w stanach kontuzyjnych, otarciach naskórka czy miejscowych obrzękach wywołanych siłowym działaniem miejscowym na tkankę miękką. Łagodzi objawy łuszczycy, wyprysków skórnych czy trądziku, a wymieszany ze spirytusem i wtarty we włosy hamuje wypadanie włosów wzmacniając cebulki włosów. Jak widzimy z powyższego opisu działanie zioła rumianku i jego przetworów jest co najmniej pożądane ze względu na nasze zdrowie i komfort życia. Wykorzystywany od wieków i przez wieki uważany za jedną z najlepszych roślin ziołolecznictwa, stał się nieodłącznym towarzyszem naszego życia. Stosowany w niemal wszystkich dziedzinach życia, bo przypomnijmy od leczenia poprzez kosmetykę po chemię użytkową, jest niemal nieodzownym elementem naszego istnienia.

20 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie