Czarnuszka to roślina jednoroczna. Jej nasiona wydzielają silny, słodkawy zapach, dzięki któremu od wieków poszukiwano czarnuszki (z łac. Nigella sativa) do wyrobów olejków, balsamów i pachnideł. Owa łacińska nazwa pochodzi od czarnego koloru nasion rośliny, stąd także określenia Zioła jako czarny kminek czy czarna kolendra.

Nasiona czarnuszki są bogate w takie składniki odżywcze, jak: estry, nienasycone kwasy tłuszczowe, śladowe ilości saponin i alkaloidów, cukry proste i polisacharydy nieskrobiowe, aminokwasy, witaminy i sole mineralne, z których najwięcej występuje żelaza i wapnia. Dzięki nim oraz olejkom eterycznym od wieków traktowano czarnuszkę jako lek na gorączkę, lek wiatro - i moczopędny, przeciwbakteryjny, wspomagający uregulowanie miesiączki u kobiet. W azjatyckich krajach leczy się naparami i za pomocą inhalacji astmę oskrzelową, stany zapalne, gorączkowe i kaszel.

Jednym ze sposób przygotowania czarnuszki w domu jest odwar, który przyrządza się, zalewając łyżeczkę nasion 2 szklankami wody i gotując przez 15 minut. Należy pić kilka razy dziennie po pół szklanki odwaru.

CZARNUSZKA 50g DARY NATURY

3,95 złCena
  • 5902741000392